search
shop 0 En

درمان کمبود آهن با تغذیه

درمان کمبود آهن با تغذیه
calendar 1401/10/23
comment
0 کامنت
like
0 لایک

درمان کمبود آهن با تغذیه

توسط جهان فارمد آریا

انواع مختلف آنمی وجود دارد. شایعترین نوع آن کم خونی فقر آهن است. گلبولهای قرمز حاوی پروتئینی به نام هموگلوبین است. هموگلوبین پر از آهن است. بدون آهن کافی ، بدن شما قادر به ایجاد هموگلوبین مورد نیاز برای ایجاد گلبولهای قرمز کافی به منظور تحویل خون غنی از اکسیژن در بدن نیست. فقدان فولات و ویتامین B-12 همچنین ممکن است بر توانایی بدن شما در ساخت گلبول های قرمز تأثیر بگذارد. اگر بدن شما نتواند ویتامین B-12 را به درستی پردازش کند ، ممکن است دچار کم خونی خطرناک شوید. رژیم غذایی سرشار از آهن ، ویتامین های گروه B و ویتامین C مانند برنامه زیر در صورت کم خونی مهم است. حتما در مورد مکمل ها با پزشک خود نیز صحبت کنید. برنامه های درمانی کم خونی اغلب شامل تغییرات رژیم غذایی است. بهترین برنامه رژیم غذایی برای کم خونی شامل غذاهای سرشار از آهن و سایر ویتامین های ضروری برای هموگلوبین و تولید گلبول های قرمز است. همچنین باید شامل غذاهایی باشد که به بدن شما کمک می کند آهن را بهتر جذب کند.

 


شرکت داروسازی جهان فارمد آریا، تولیدکننده محصولات ژل دهانی ماساژی دنتی ول، شربت آهن کودکان، کپسول فروس فولیک (قرص آهن و اسید فولیک)، ساشه گالاکتورایز، کپسول دابل فلکس، قطره بیلی استاپ و... در ایران می‌باشد.

 

آهن یک ماده معدنی اساسی است که بدن شما باید به درستی کار کند. بنابراین ، مصرف مقادیر کافی از آن در رژیم غذایی روزانه بسیار مهم است. جالب است بدانید ، غذاهایی که می خورید نه تنها بر میزان آهن شما بلکه در جذب آن به بدن شما نیز تأثیر دارد. در این مواقع نیز اکثرا از کپسول فیفول برای درمان یا جلوگیری از پایین بودن سطح آهن خون استفاده می شود. آهن همچنین یکی از اجزای میوگلوبین ، پروتئین ذخیره کننده اکسیژن در ماهیچه های شما است. این اکسیژن هنگام استفاده از ماهیچه ها استفاده می شود. دامنه مصرف توصیه شده 7 تا 18 میلی گرم در روز برای جمعیت عمومی و حداکثر 27 گرم برای خانمهای باردار است.

 

در غذاها دو نوع آهن وجود دارد: آهن هم و آهن غیرهم. آهن هم در گوشت ، مرغ و غذاهای دریایی یافت می شود. آهن غیرهم در غذاهای گیاهی و غذاهای غنی شده با آهن یافت می شود. بدن شما می تواند هر دو نوع را جذب کند ، اما آهن هم را راحت تر جذب می کند. مقدار توصیه شده روزانه مصرف آهن 10 میلی گرم (میلی گرم) برای آقایان و 12 میلی گرم برای خانمها است.

برای کمبود آهن چی بخوریم

برای دریافت آهن بیشتر و کمک به مبارزه با کم خونی فقر آهن این غذاها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

  • سبزیجات برگ دار: سبزیجات برگ دار ، به ویژه انواع تیره ، از بهترین منابع آهن غیر چربی هستند. آنها شامل این موارد هستند: اسفناج، کلم پیچ، کلم سبز، سبزی قاصدک و برگ چغندر. برخی از سبزیجات دارای برگ مانند برگ چغندر و کلم سبز نیز حاوی فولات هستند. رژیم غذایی کم فولات ممکن است باعث کم خونی فقر فولات شود. مرکبات ، لوبیا و غلات کامل منبع خوبی برای فولات هستند.
  • گوشت و مرغ: گوشت و مرغ حاوی آهن هم هست. گوشت قرمز، گوسفند و گوشت آهن بهترین منابع هستند. مرغ مقادیر کمتری آهن دارند. خوردن گوشت یا مرغ با غذاهای آهن غیرهم، مانند سبزیجات برگدار ، به همراه میوه غنی از ویتامین C می تواند باعث افزایش جذب آهن شود.
  • جگر: بسیاری از مردم از خوردن گوشت اندام داخلی خودداری می کنند، اما منبع خوبی از آهن هستند. محبوب ترین گوشت ارگان داخلی جگر است. سرشار از آهن و فولات است. 
  • غذاهای دریایی: برخی غذاهای دریایی آهن هم را تأمین می کنند. مانند صدف ،  خرچنگ و میگو منابع خوبی هستند. بیشتر ماهی ها حاوی آهن هستند. ماهی با بهترین سطح آهن شامل: ماهی کنسرو، ماهی خال مخالی، ماهی پامپانو و ماهی آزاد تازه یا کنسرو شده. اگرچه ساردین های کنسرو منبع خوبی از آهن هستند ، اما از نظر کلسیم نیز سرشار هستند. کلسیم ممکن است با آهن متصل شود و جذب آن را کاهش می دهد. غذاهای سرشار از کلسیم نباید همزمان با غذاهای سرشار از آهن مصرف شوند.
  • غذاهای غنی شده: بسیاری از غذاها با آهن غنی شده اند. اگر گیاهخوار هستید یا منابع دیگر آهن را مصرف نمی کنید ، این غذاها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید: آب پرتقال غنی شده، غلات غنی شده، ماکارونی غنی شده، غذاهای تهیه شده از آرد ذرت غنی شده و برنج سفید غنی شده
  • حبوبات: حبوبات منبع خوبی از آهن برای گیاهخواران و گوشتخواران است. آنها همچنین ارزان قیمت و لذیذ هستند.

شرکت داروسازی جهان فارمد آریا، تولیدکننده محصولات ژل دهانی ماساژی دنتی ول، شربت آهن کودکان، کپسول فروس فولیک (قرص آهن و اسید فولیک)، ساشه گالاکتورایز، کپسول دابل فلکس، قطره بیلی استاپ و... در ایران می‌باشد.

اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر بازدیدکنندگان

دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

مقاله علمی ساشه اتنتین-3

مقاله علمی ساشه اتنتین-3

1403/04/06
ساشه اتنتین-3

ساشه اتنتین-3

1403/03/30
نشانه های کمبود آهن

نشانه های کمبود آهن

1401/10/23
درمان کمبود آهن با تغذیه

درمان کمبود آهن با تغذیه

1401/10/23
نشانه های کمبود آهن در بدن

نشانه های کمبود آهن در بدن

1401/10/23
زمان استفاده از دهان شویه

زمان استفاده از دهان شویه

1401/06/05
خبرنامه
جهت آگاهی از آخرین مطالب و محصولات جهان فارمد آریا، ایمیل خود را وارد کنید.
© 2020 Diako Co. All Right Reserved
instagram