search
shop 0 En

پروتئین چه نقشی در بدن دارد؟

پروتئین چه نقشی در بدن دارد؟
calendar 1401/02/02
comment
0 کامنت
like
1 لایک

پروتئین چه نقشی در بدن دارد؟

توسط جهان فارمد آریا

پروتئین ها از آمینو اسیدها تشکیل شده اند که در کنار یکدیگر می توانند زنجیره ی بزرگی را تشکیل دهند. پروتئین ها می توانند عملکرد های مختلفی در بدن داشته باشند و به سلول ها کمک کرده و اقدامات مختلفی را به انجام برسانند.

 


شرکت داروسازی جهان فارمد آریا، تولیدکننده محصولات ژل دهانی ماساژی دنتی ول، شربت آهن کودکان، کپسول فروس فولیک، ساشه گالاکتورایز، کپسول دابل فلکس، قطره بیلی استاپ و... در ایران می‌باشد.

 

نقش پروتئین در رشد و نگهداری

بدن برای رشد و نگهداری از بافت ها به پروتئین نیاز دارد. پروتئین ها باعث می شوند که بدن شما رشد خود را به صورت مداوم انجام دهد. برای انجام پروسه رشد پروتئین ها شکسته می شوند، بافت ها دوباره بازیابی می شوند و در نتیجه احتیاجات بدن برطرف خواهد شد.

نقش پروتئین در ایجاد واکنش های بیوشیمی

آنزیم ها پروتئین هایی هستند که به هزاران واکنش بیوشیمی در بدن در خارج از سلول ها کمک می کنند. ساختمان آنزیم ها اجازه می دهد که پروتئین ها با مولکول های دیگر در داخل سلول ترکیب شوند و واکنش هایی را ایجاد کنند که برای سوخت و ساز ضروری هستند و همچنین بیرون سلول ها آنزیم های گوارشی مانند لاکتاز یا ساکراز گوارش را شروع به کار می کنند و به هضم قند و شکر کمک می کنند. آنزیم های پروتئینی عاملی برای بهبود گوارش، تولید انرژی، انعقاد خون و بهبود وضعیت عضلانی هستند.

نقش پروتئین در پیام رسان

بعضی از پروتئین ها هورمون هستند که پیام رسان های شیمیایی می باشند و به بهبود روابط بین سلول ها، بافت ها و اعضای بدن کمک می کنند. همچنین باعث خون رسانی به بافت هدف یا اعضای بدن می شوند . آن ها به سه دسته بندی زیر تقسیم می شوند:

  •  پروتئین و پپتید ها که از آمینو اسیدها تشکیل شده اند.
  •  استروئید ها که از کلسترول تشکیل شده اند و هورمون های جنسی، تستوسترون و استروژن را شامل می شوند.
  •  آمین ها که از آمینو اسید های جداگانه تیروزین و تریپتوفان تشکیل شده اند و به هورمون ها برای بهبود خواب و سوخت و ساز کمک می کنند.

نقش پروتئین در تقویت ساختار

بعضی از پروتئین ها وضعیت بافت و سلول ها را بهبود می بخشند. پروتئین هایی مثل کراتین ، کلاژن و الاستین به چارچوب اتصالی ساختار های خاص در بدن کمک می کنند. کراتین یک پروتئین ساختاری است که در پوست، مو و ناخن وجود دارد. کلاژن نیز یک پروتئین در بدن است که در ساختار سلول ها، تاندون ها، پوست و عضلات موثر است . الاستین انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کلاژن دارد و به بافت بدن کمک می کند که ساختار اصلی خودش را حفظ کند.

نقش پروتئین در مراقبت از تعادل PH

پروتئین ها نقش بسیار مهمی در تنظیم غلظت اسید ها، خون و مایعات بدن دارند. تعادل بین اسید ها و مواد پایه از طریق مقیاس ph اندازه گیری می شود که طیف آن بین 0 تا 14 می باشد که 0 به معنای بیشترین میزان اسیدی و 7 به معنای خنثی و 14 به معنای بیشترین میزان قلیایی است که پروتئین ها به تعادل این مقیاس کمک می کنند.

نقش پروتئین در تعادل مایعات بدن

پروتئین ها مایعات بدن را تنظیم می کنند . آلبومین و گلوبولین پروتئین هایی در خون هستند که به حفظ تعادل مایعات بدن کمک می کنند. اگر پروتئین نداشته باشیم ، سطح آلبومین و گلوبولین کاهش پیدا می کند و در نتیجه آب وارد فضای بین سلولی می شود و باعث ایجاد ورم و التهاب در بدن می گردد.

نقش پروتئین در تقویت سیستم ایمنی

پروتئین ها به ایمونوگلوبین ها و یا سلول های ایمنی و پادتن ها کمک می کنند و با عفونت مبارزه می کنند. آن ها عواملی در خون هستند که به حفظ سلامت بدن در برابر ویروس ها و باکتری ها کمک می کنند. زمانی که عوامل خارجی وارد سلول ها می شوند، بدن پادتن ها را تولید می کند و به حذف آن ها می پردازد زیرا بدون آن ها نمی تواند به وضعیت های دشوار غلبه کند.

نقش پروتئین در انتقال و ذخیره مواد مغذی

پروتئین های انتقالی مواد را در طول جریان خون با خودشان حمل می کنند و آن ها را به داخل سلول ها یا خارج از سلول ها می برند. موادی که از طریق پروتئین ها جابجا می شوند، شامل ویتامین ها، مواد معدنی، قند خون، کلسترول و اکسیژن هستند. مثلاً هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را از ریه به بافت های بدن می برد و این کار توسط پروتئین انجام می شود. پروتئین ها همچنین نقش ذخیره کنندگی دارند. فریتین یک پروتئین ذخیره کننده است که آهن ذخیره می کند یا به عنوان مثال، کازئین یک پروتئین اصلی در شیر است که به رشد بدن کودکان کمک می کند و به عنوان یک پروتئین ذخیره کننده محسوب می شود.

نقش پروتئین در تامین انرژی

پروتئین ها انرژی بدن را تامین می کنند. پروتئین ها در هر گرم 4 کالری دارند. دقیقا این میزان از انرژی توسط کربوهیدرات ها هم تامین می شود. چربی ها بیشترین میزان انرژی را تامین می کنند. یعنی در هر گرم 9 کالری دارند. اگر چه که بدن در وهله آخر برای استفاده از انرژی به سراغ پروتئین می رود زیرا پروتئین عملکردهای بسیار مهم تری در بدن دارد.


شرکت داروسازی جهان فارمد آریا، تولیدکننده محصولات ژل دهانی ماساژی دنتی ول، شربت آهن کودکان، کپسول فروس فولیک، ساشه گالاکتورایز، کپسول دابل فلکس، قطره بیلی استاپ و... در ایران می‌باشد.

اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر بازدیدکنندگان

دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

فلوس چیست؟

فلوس چیست؟

1401/02/24
تورم پستان نوزادان

تورم پستان نوزادان

1401/02/24
سیانوز در نوزادان

سیانوز در نوزادان

1401/02/24
سن مناسب ورزش برای کودکان

سن مناسب ورزش برای کودکان

1401/02/18
کم کاری تيروئيد در کودکان

کم کاری تيروئيد در کودکان

1401/02/18
فشار خون در کودکان

فشار خون در کودکان

1401/02/18
خبرنامه
جهت آگاهی از آخرین مطالب و محصولات جهان فارمد آریا، ایمیل خود را وارد کنید.
© 2020 Diako Co. All Right Reserved