search
shop 0 En

هیپربیلی روبینمی

هیپربیلی روبینمی
calendar 1400/03/15
comment
0 کامنت
like
0 لایک

هیپربیلی روبینمی

توسط جهان فارمد آریا

هیپربیلی روبینمیا زمانی اتفاق می افتد که بیلی روبین بیش از حد در خون کودک شما وجود داشته باشد. بیلی روبین با تجزیه سلولهای قرمز خون ایجاد می شود. در ابتدا برای نوزادان سخت است که از بیلی روبین خلاص شوند. این می تواند در خون ، بافت ها و مایعات آنها جمع شود. بیلی روبین دارای رنگ است. این باعث می شود پوست ، چشم ها و سایر بافت های کودک زرد شود (زردی). زردی ممکن است اولین بار هنگام تولد کودک شما ظاهر شود. یا ممکن است هر زمان پس از تولد نیز خود را نشان دهد. در دوران بارداری ، جفت بیلی روبین را از خون کودک شما خارج می کند. هنگام تولد نوزاد ، کبد کودک این کار را بر عهده می گیرد. به دلایل زیادی ممکن است کودک شما بیلی روبین بیش از حد داشته باشد.


شرکت داروسازی جهان فارمد آریا، تولیدکننده محصولات ژل دهانی ماساژی دنتی ول، شربت آهن کودکان، کپسول فروس فولیک (قرص آهن و اسید فولیک)، ساشه گالاکتورایز، کپسول دابل فلکس، قطره بیلی استاپ و... در ایران می‌باشد.

 

زردی فیزیولوژیک

در طی چند روز اول زندگی ، نوزادان قادر به از بین بردن مقدار زیادی بیلی روبین نیستند. این نوع زردی طبیعی در پاسخ به کاهش توانایی کودک در حذف بیلی روبین اتفاق می افتد. اما ممکن است در ابتدا تشخیص اینکه زردی به دلیل مشکل دیگری ایجاد شده است دشوار باشد. برخی از نوزادان در ابتدا به خوبی شیر نمی دهند. این باعث زردی عدم موفقیت در شیردهی می شود. خوب غذا ندادن باعث کم آبی کودک می شود. همچنین باعث می شود کودک شما کمتر ادرار کند. این باعث می شود بیلی روبین در بدن کودک شما جمع شود. نوزادانی که بین هفته های 34 تا 36 بارداری به دنیا می آیند بیشتر به این مشکل مبتلا می شوند. این نوزادان اغلب از هماهنگی و قدرت لازم برای شیردهی خوب برخوردار نیستند. اما این وضعیت در نوزادان زودرس (هفته های 37 تا 38) نیز شایع است. همچنین در هر نوزاد تازه متولد شده ای که شروع سختی داشته باشد ، ممکن است اتفاق بیفتد ، به خصوص اگر آنها از مادر خود جدا شده باشند و نمی توانند اغلب تغذیه کنند. معمولاً وقتی کودک یاد می گیرد چگونه به خوبی شیر دهد ، بهتر می شود.

زردی شیر مادر

حدود 2٪ از نوزادان شیرده به زردی مبتلا می شوند. این اتفاق بعداً در هفته اول زندگی آنها رخ می دهد. در حدود 2 هفتهگی به اوج خود می رسد. این می تواند 3 تا 12 هفته طول بکشد. این خطرناک نیست اما ممکن است لازم باشد آزمایشاتی برای سایر مشکلات خطرناک انجام شود. این مسئله ممکن است توسط ماده ای در شیر مادر ایجاد شود. این ماده ممکن است میزان جذب مجدد بیلی روبین در بدن کودک را افزایش دهد. اگر کبد کودک شما به خوبی کار نکند ، زردی اتفاق می افتد. این ممکن است به دلیل عفونت یا عوامل دیگر باشد. کبد بخشی از بدن است که بیشترین وظیفه خلاص شدن از بیلی روبین را بر عهده دارد. مشکل در کبد می تواند باعث افزایش سطح بیلی روبین شود.

خطر هایپربیلیروبینمی

حدود 60٪ از نوزادان تمام مدت مبتلا به زردی می شوند. بنابراین 80٪ نوزادان نارس را نیز انجام دهید. نوزادانی که از مادران مبتلا به دیابت یا بیماری Rh متولد می شوند ، بیشتر دچار این بیماری می شوند.

علائم هیپربیلی روبینمی

علائم می تواند در هر کودک کمی متفاوت باشد. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • زرد شدن پوست کودک شما و سفیدی چشم های او. این اغلب از صورت کودک شروع می شود و به سمت پایین بدن او حرکت می کند.
  • تغذیه ضعیف
  • کمبود انرژی

 

علائم این مشکل سلامتی ممکن است شبیه علائم سایر شرایط باشد. اطمینان حاصل کنید که کودک شما برای تشخیص به یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه می کند.

تشخیص هیپربیلی روبینمی در نوزاد تازه متولد شده

زمان شروع زردی کودک برای شما مهم است. این ممکن است به ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی وی در تشخیص کمک کند. 24 ساعت اول این نوع زردی اغلب جدی است. فرزند شما احتمالاً فوراً به درمان نیاز خواهد داشت. روز دوم یا سوم این اغلب زردی فیزیولوژیک است. گاهی اوقات می تواند نوع جدی تری از زردی باشد. مهم است که در این مرحله مطمئن شوید کودک شیر کافی دریافت می کند. اواخر هفته اول. این نوع زردی ممکن است از زردی شیر مادر باشد اما ممکن است به دلیل عفونت یا سایر مشکلات جدی نادر باشد. در هفته دوم این امر اغلب توسط زردی شیر مادر ایجاد می شود اما ممکن است به دلیل مشکلات نادر کبدی ایجاد شود. ارائه دهنده خدمات بهداشتی کودک شما ممکن است این آزمایشات را برای تأیید تشخیص انجام دهد: سطح بیلی روبین مستقیم و غیرمستقیم. این سطوح نشان می دهد که آیا بیلی روبین توسط کبد کودک شما با سایر مواد مرتبط است. زردی فیزیولوژیک طبیعی بیلی روبین غیر مستقیم دارد. زردی به دلیل مشکلات جدی تر می تواند مقادیر بالایی از هر دو نوع بیلی روبین را داشته باشد.

  • تعداد گلبول های قرمز خون
  • گروه خون و آزمایش ناسازگاری Rh (آزمایش Coomb)

درمان هیپربیلی روبینمی در نوزاد تازه متولد شده

درمان به علائم ، سن و سلامت عمومی کودک شما بستگی دارد. همچنین بستگی به شدت بیماری دارد.

فتوتراپی

بیلی روبین نور را جذب می کند. وقتی کودک در زیر چراغ های مخصوص طیف آبی قرار می گیرد ، سطح بیلی روبین بالا اغلب کاهش می یابد. به این روش فتوتراپی گفته می شود. کودک شما ممکن است این روش درمانی را در شبانه روز انجام دهد. ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا شروع به کار کند. در طول درمان با نور ، از چشم کودک شما محافظت می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما دمای کودک شما را بررسی می کند. وی همچنین سطح بیلی روبین کودک شما را آزمایش می کند. با این کار فتوتراپی مثر است.

پتو فیبر نوری

پتو فیبر نوری نوع دیگری از فتوتراپی است. پتو را معمولاً زیر کودک می گذارند. ممکن است به تنهایی یا با فتوتراپی منظم استفاده شود.

انتقال خون

این روش درمانی خون کودک شما را که سطح بیلی روبین بالایی دارد از بین می برد. آن را با خون تازه جایگزین می کند که دارای سطح بیلی روبین طبیعی است. این باعث افزایش تعداد گلبول های قرمز کودک شما می شود. همچنین سطح بیلی روبین او را کاهش می دهد. در طی این روش ، کودک شما بین دادن و دریافت مقدار کمی خون تغییر می کند. این کار از طریق ورید یا شریان بند ناف کودک انجام می شود. این فقط در مهد کودک مراقبت های ویژه انجام می شود که سطح بیلی روبین بسیار بالا باشد. اگر سطح بیلی روبین در او بالا بماند ، ممکن است لازم باشد کودک دوباره این روش را انجام دهد.

تغذیه با شیر مادر

آكادمی اطفال آمریكا می گوید شما باید به نوزاد با زردی شیر دهید. اگر کودک شما شیر کافی در پستان دریافت نکرده است ، ممکن است لازم باشد با شیر مادر یا شیر خشک پمپ شده مکمل کنید.

عوارض احتمالی هایپربیلی روبینمی

مقادیر بالای بیلی روبین می تواند به مغز کودک شما سفر کند. این می تواند باعث تشنج و آسیب مغزی شود. به این کرنیکتروس می گویند.

جلوگیری از هایپربیلیروبینمی

از این بیماری به جز در موارد زردی نارسایی از شیر مادر نمی توان جلوگیری کرد. تغذیه باید در اولین ساعت زندگی شروع شود و حداقل در هر 2 یا 3 ساعت ادامه یابد ، یا اگر کودک علائمی برای غذا خوردن نشان می دهد زودتر انجام می شود. هرچه کودک زودرس باشد ، احتمالاً در ابتدا به مکمل های شیر بیان یا شیر خشک احتیاج دارد. برای همه نوزادان ، لکه بینی زود هنگام زردی و فورا درمان مهم است. این می تواند از افزایش سطح بیلی روبین کودک به میزان خطرناک جلوگیری کند.

نکات کلیدی در مورد هایپربیلیروبینمی در نوزاد

هیپربیلی روبینمیا زمانی اتفاق می افتد که بیلی روبین بیش از حد در خون کودک شما وجود داشته باشد. حدود 60٪ نوزادان تمام مدت و 80٪ نوزادان نارس دچار زردی می شوند. رایج ترین علامت زردی پوست کودک و سفیدی چشم وی است. زمان شروع زردی کودک برای شما مهم است. این می تواند به ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی وی در تشخیص کمک کند. اطمینان حاصل کنید که کودک خود را زود هنگام و اغلب تغذیه می کنید. لکه بینی زود هنگام زردی و فوراً معالجه کلیدی است. این می تواند از افزایش بیلی روبین کودک به سطح خطرناک جلوگیری کند.


شرکت داروسازی جهان فارمد آریا، تولیدکننده محصولات ژل دهانی ماساژی دنتی ول، شربت آهن کودکان، کپسول فروس فولیک (قرص آهن و اسید فولیک)، ساشه گالاکتورایز، کپسول دابل فلکس، قطره بیلی استاپ و... در ایران می‌باشد.

اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر بازدیدکنندگان

دسته‌بندی مطالب

آخرین مطالب

زمان استفاده از دهان شویه

زمان استفاده از دهان شویه

1401/06/05
استفاده از پستانک در کودکان چه عوارضی دارد؟

استفاده از پستانک در کودکان چه عوارضی دارد؟

1401/06/05
علل درد زیر بغل چیست؟

علل درد زیر بغل چیست؟

1401/05/22
بیماری سندرم اسلر وبر راندو

بیماری سندرم اسلر وبر راندو

1401/05/22
کارهای شگفت انگیز بدن

کارهای شگفت انگیز بدن

1401/05/22
سندرم پیررابین چیست؟

سندرم پیررابین چیست؟

1401/04/30
خبرنامه
جهت آگاهی از آخرین مطالب و محصولات جهان فارمد آریا، ایمیل خود را وارد کنید.
© 2020 Diako Co. All Right Reserved